Toulky Lipnicí

V úterý 23. května se třídy SIV. a SV. vydaly na výlet do Lipnice nad Sázavou. Žáci a pedagogové si společně vytyčili několik cílů. Nejdříve se rozhodli prozkoumat Národní památník odposlechu – trojici vytesaných reliéfů nad zatopenými žulovými lomy. Tvoří jej Zlaté oči, Bretschneiderovo ucho a Ústa pravdy. Autory děl jsou mladí kameníci a sochař Radomír Dvořák z Havlíčkova Brodu. Patronem Národního památníku odposlechu je vnuk spisovatele Jaroslava Haška – Richard Hašek. Žáci znají tyto reliéfy z pohádky „Princezna zakletá v čase“. U nich princezna Ellena řeší hádanky, aby překonala kletbu zlé čarodějnice Murien. Následovala cesta na hrad Lipnice a k Haškovu domku. Paní učitelky měly radost, že děti zvládly poměrně náročný terén u reliéfů. A pšššt, někteří se dokonce rozhodly vyzkoušet zkratku, která se nakonec ukázala poněkud delší. Ale to už k našim výletům nějak patří.

Zuzana Jůzlová, Marie Ledvinková, Martina Kočová a Markéta Viterová