Projektový den „Ferda Mravenec a kamarádi“

Žáci tříd SIII., SIV a SV. se v úterý 6.10. vydali do Chaloupek v Horní Krupé načerpat informace na výukovém programu „Ferda Mravenec a jeho kamarádi“. Po příchodu na zahradu u chaloupky nás uvítala paní učitelka Lenka, která nám pověděla, co všechno nás čeká a po celou dobu se nám věnovala. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí z mravenčího života. Každý mravenec má v mraveništi svůj úkol. Nejdůležitější je královna, jejíž úlohou je udržení rodu. Kromě královny najdete v mraveništi dělníky, obránce, zásobovače a chůvičky. Dělníci staví a opravují mraveniště. Obránci chrání mraveniště před nepřáteli, mezi něž se řadí prase divoké, žluna zelená anebo bohužel také člověk. Zásobovači shání potravu. Chůvičky se starají o potomstvo. Vyzkoušeli jsme si mravenčí spolupráci při stavění mraveniště a hledání potravy. Už také víme, jaká mají mravenci vývojová stádia - vajíčko, larva, kukla, mravenec. Co nás hodně bavilo, bylo hledání mravenišť na zahradě. Mraveniště byla hlavně pod kameny. Jaké bylo překvapení, když jsme pod jedním kamenem našli i klubíčko spících ještěrek. Pak jsme si lupou prohlédli stavbu mravenčího těla. A nakonec jsme se naučili mravenčí písničku s pohybem. Ta se nám hodně líbila.

Mravenec

Máme v lese mravence,

okusují pupence.

R: Raz, dva tři a ještě raz dva tři.

Mravenečci pilní jsou,

hodně toho donesou.

R: Raz, dva tři a ještě raz dva tři.

A když mají po práci,

užijí si legraci.

R: Raz, dva tři a ještě raz dva tři.

Celé dopoledne jsme se bavili, dozvěděli se spousty nových a poutavých informací. Ze začátku to vypadalo, že se nám nevydaří počasí. Pršelo a foukalo. Naštěstí se počasí brzo umoudřilo, déšť ustal a vysvitlo slunko. Děkujeme paní učitelce Lence, že nás naučila tolik nového a zajímavého o mravencích.

Foto: Dana Holasová, Marie Ledvinková, Zuzana Jůzlová