Velikonoce 2
Velikonoční zajíček

Žáci od Trojice míří do Evropy

Pedagogové a žáci ze Základní a Praktické školy U Trojice v Havlíčkově Brodě se připojili ke Komunitě evropských škol zvané eTwinning. 23. března navázali spolupráci na mezinárodní úrovni se Speciální základní školou v Handlové - Slovensko.

Program eTwinning je komunita škol v Evropě. Bezpečný a bezplatný portál pro projektovou spolupráci a komunikaci kantorů, do které se může zapojit každý učitel i žák. „Program nás zaujal již v minulosti. Zaregistrovali jsme se a hned se nám ozvali pedagogové z tureckých, polských a slovenských škol. Nakonec jsme zahájili spolupráci se školou ze Slovenska,“ vysvětluje Renata Lehanková, autorka prvního projektu.

Tento projekt nese název „Máme rádi Velikonoce“. Organizátoři měli jednoduchý cíl. Ukázat svým žákům kulturu a zvyky jiné země „Chtěli jsme poznat obyčeje jiného státu, navázat přátelství s dětmi třeba právě z České republiky. Vyměnit si navzájem dárečky, pozdravy. Zorganizovat výstavu českých velikonočních pohlednic,“ popisuje některé z cílů Lenka Čertíková, hlavní iniciátorka ze Speciální základní školy v Handlové. „Velikonoční projekt jsme konkrétně zaměřili na příchod jara a velikonočních svátků,“ dodává Lehanková.

Autorky celou akci rozdělily do několika etap. V první fázi vytvářely děti velikonoční pozdravy a ozdoby. Do přáníček potom napsaly veršíky s velikonoční tématikou. Následně odeslaly na partnerskou školu. V další části sbíraly materiály související s velikonoční tematikou. Poznávaly zvyky a tradice. Ve třetí etapě vytvořily prezentaci z poznatků, kterou si vzájemně přeposlaly elektronickou poštou. Mohly porovnat rozdíly v tradicích mezi Českou a Slovenskou republikou. Zeměmi, které kdysi byly jedním státem, se společnými hranicemi. Dnes jsou oba samostatné.

„Těšíme se na další projekty a spolupráci s různými zeměmi. Je to přínosné nejen pro žáky, ale i pro nás,“ vypráví s nadšením Renata Lehanková.

Hlavními patrony programu eTwinning pro české školy jsou ambasadoři z Národního podpůrného střediska. Starají se o dobrou informovanost, možnostech a přínosech. Poskytují technickou a metodickou podporu učitelům a jejich žákům při realizaci projektů. Pro zájemce také zřizují školení, semináře, vytváří informační a metodické materiály.

Markéta Nováková