Celé Česko čte dětem

V Základní škole U Trojice čtou dětem

Základní a Praktická škola U Trojice v Havlíčkově Brodě se přihlásila do projektu Celé Česko čte dětem. Program zahájili v pátek 13. února akcí v duchu pohádky Tři zlaté vlasy děda Vševěda.

Vše začalo humorným vystoupením knih Encyklopedie a Lichožroutky v podání Dany Jonášové a Markéty Novákové. Následovalo předčítání pohádky Tři zlaté vlasy děda Vševěda. Své hlasy jednotlivým postávám z literární předlohy Karla Jaromíra Erbena propůjčili zaměstnanci školy. „Chtěli jsme děti primárně zaujmout. Rádi bychom je viděli raději s knihou v ruce namísto sezení u počítače. Tento projekt je pro tuto vizi jako stvořený. A tak jak jinak začít, než samotným čtením. Komediální vystoupení byl takový doplněk pro pobavení všech účastníků,“ říká Jarmila Čapková, zástupkyně ředitelky školy.

Po skončení zahajovacího ceremoniálu se žáci s třídními učiteli rozprchli do jednotlivých místností „V učebnách jsme pro děti pořádali pracovní dílny. Každá měla svůj název a náplň. Děti si vyrobily vlastního dědu Vševědu, Plaváčka, poslechly pohádky. V neposlední řadě navštívily výstavu knih,“ vysvětluje Pavla Černá, spoluorganizátorka. Součástí výstavy knih bylo i předčítání žáků dospělým, vybarvování tematických obrázků. Celou akci organizátoři uzavřeli vyhlášením soutěže na měsíc únor. Výtvarníci budou soupeřit o ceny s vlastním ztvárněním zmíněné pohádky. „Dnes to byl výjimečný den. Moc se mi to líbilo. Jen tak lehce na to nezapomenu, protože na pěkné věci se nezapomíná,“ uzavírá Josef Popovič, žák devátého ročníku.

Celostátní kampaň Celé Česko čte dětem je realizováno stejnojmennou neziskovou organizací, kterou v roce 2006 založila Eva Katrušáková. Hlavní myšlenkou je zvýšení čtenářské gramotnosti dětí a mládeže, propagace hodnotné literatury a budování pevných vazeb v rodině prostřednictvím společného čtení. Projekt aktivně podporuje přes 80 známých osobností ze světa kultury, umění a sportu.

Foto: Soňa Velíšková